آدرس : تهران،میرداماد،پلاک 6

تلفن : 22909846-021

سالن زیبایی دترلند

کانسیلر چیست و نحوه استفاده

کانسیلر، پرایمر و هایلایتر از محصولات محبوب آرایشی هستند که استفاده از آن اخیرا بسیار رایج شده است. از کانسیلر برای پنهان کردن لک‌ها و تیرگی پوست استفاده می‌شود و نقش مهمی در زیباتر کردن چهره و آرایش دارد. برای آشنایی با انواع کانسیلر و نحوه استفاده از آنها، این مطلب را دنبال کنید.

کانسیلر یا تصحیح‌کننده رنگ یکی از محصولات آرایشی است که برای پنهان کردن قسمت‌های تیره زیر چشم، لک‌های روی صورت، جمع کردن منافذ باز یا مخفی کردن لک‌های ناشی از افزایش سن که روی پوست قابل مشاهده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کانسیلر تقریبا شبیه کرم پودر است ولی بافت غلیظ‌تری دارد و می‌تواند با تصحیح رنگ، پوستی یکدست ایجاد کند که برای آرایش آماده باشد.

در واقع از کانسیلر به این منظور استفاده می‌شود که رنگ پوست را یکنواخت و یکدست کند. کانسیلر را می‌توانید به تنهایی یا همراه با کرم پودر استفاده کنید. کانسیلرها به شکل‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند؛ از کانسیلر مایع گرفته تا کانسیلرهای استیکی و جامد. از نظر رنگ هم کانسیلرها تنوع قابل توجهی دارند. موقع انتخاب کانسیلر اکثر افراد ترجیح می‌هند کانسلیری انتخاب کنند که یکی دو درجه روشن‌تر از پوست خودشان باشد. به این ترتیب، قسمت‌های تیره‌تر پوست، راحت‌تر پنهان می‌شوند. برخی از کانسیلرها به این منظور تولید شده‌اند که رنگ‌هایی کاملا طبیعی و متناسب با پوست داشته باشند ولی بعضی از آنها دارای رنگ‌های خاص هستند و برای خنثی کردن تیرگی‌ها و لک‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کانسیلرهایی که تون رنگ زرد دارند برای پوشاندن تیرگی‌های زیر چشم مناسب هستند. کانسیلرهای سبز یا آبی برای پوشاندن قرمزی پوست مناسب است مثلا برای لک‌هایی که بر اثر بیاری پوستی رزاسه ایجاد می‌شود. کانسیلرهایی که ته‌رنگ بنفش دارند برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند که چهره‌های زرد را روشن‌تر و بشاش‌تر نشان دهند.

انواع کانسیلر وکاربردهای آن

کانسیلرها انواع مختلفی دارند و البته کاربرد آنها هم متفاوت است. کانسیلر را می‌توانید برای اهداف مختلفی به کار ببرید مثلا پوشاندن لک‌ها، مخفی کردن تیرگی‌های زیر چشم، روشن کردن قسمتی از پوست یا تصحیح رنگ قسمتی از پوست.

کانسیلرهای ضد لک

وقتی از کانسلیر برای مخفی کردن جای جوش و لک استفاده می‌کنید، باید کانسیلری انتخاب کنید که هم‌رنگ پوست و دارای پیگمنت بالا و غلظت زیادی باشد. این نوع از کانسیلرها معمولا حاوی مواد ضدجوش هستند بنابراین نه تنها جوش‌ها را می‌پوشانند بلکه پوست را درمان می‌کنند. این کانسیلر بسیار غلیظ و سنگین است بنابراین باید آن را به شکل نقطه‌ای و فقط روی نقاطی که می‌خواهید پنهان کنید، استفاده کنید. در غیر این صورت، آرایش شما به خوبی روی پوست نمی‌خوابد و ظاهری ناخوشایند ایجاد می‌کند.

کانسیلرهای روشن‌کننده

اخیرا استفاده از کانسیلر برای روشن کردن قسمتی از پوست یا هایلات کردن، رواج پیدا کرده است و به یکی از تکنیک‌های محبوب آرایشی در انجام گریم و میکاپ صورت تبدیل شده است. با استفاده از کانسیلری که یکی دو درجه از پوست‌تان روشن‌تر است، شکل V را زیر چشم بکشید تا سایه‌های زیر چشم را پنهان کنید. بعد از جذب شدن، این قسمت نور بیشتری جذب می‌کند و تیرگی زیر چشم، مشخص نمی‌شود. همین تکنیک را می‌توانید برای هر کدام از قسمت‌های صورت که می‌خواهید روشن‌تر به نظر برسد، استفاده کنید. از این نوع کانسیلرها می‌توانید برای کانتور کردن صورت هم استفاده کنید البته برای این کار باید کانسیلری تهیه کنید که یکی دو شماره از پوست شما تیره‌تر باشد.

کانسیلرهای تصحیح رنگ

کانسیلرهای تصحیح رنگ، رنگ‌های متفاوتی دارند و ممکن است هلویی، سبز یا بنفش باشند تا با استفاده از آنها بتوانید قسمت‌هایی از پوست که دچار تغییر رنگ شده را تصحیح رنگ کنید. هر رنگی، نوع خاصی از تیرگی و رنگ خاصی را خنثی یا تصحیح می‌کند. مثلا کانسیلر سبز برای مواقعی است که می‌خواهید قرمزی پوست را بگیرید. رنگ هلویی برای مواقعی است که می‌خواهید لک‌های تیره متمایل به آبی را بپوشانید و کانسیلر بنفش هم برای تصحیح رنگ زرد است. وقتی از این تکنینک استفاده می‌کنید، باید بدانید که این مرحله باید قبل از کرم پودر انجام شود و حتما باید لایه نازکی از کانسیلر را استفاده کنید. اگر در مصرف آن زیاده روی کنید، با کرم پودر تداخل پیدا می‌کند.

انتخاب بهترین کانسیلر با توجه به نوع پوست

با توجه به نوع پوست‌تان، برخی انواع کانسیلر عملکرد بهتری دارند. کانسیلرها ممکن است مایع، کرمی یا استیکی باشند.

کانسیلر مایع

کانسیلر مایع رایج‌ترین نوع کانسیلر است چون برای همه انواع پوست، مناسب است. این کانسیلر برای پوشاندن جای جوش هم بسیار مناسب است و دور جوش‌ها تجمع نمی‌کند و به خوبی روی جای جوش‌ها و لک‌ها، پخش می‌شود. این کانسیلر را باید با پودر، تثبیت کنید در غیر این صورت وارد چین و چروک پوست‌تان می‌شود و در جای خود باقی نمی‌ماند.

کانسیلرهای استیکی

این کانسیلرها به شکل استیک عرضه می‌شوند و مورد استفاده خاصی دارند چون بسیار غلیظ‌تر از کانسیلرهای مایع هستند و کاور بسیار زیادی دارند. این کانسیلر به خاطر نوع بسته‌بندی است مورد توجه قرار گرفته و به راحتی قابل حمل و قابل استفاده است. به راحتی هر زمان که بخواهید می‌توانید آرایش را با کمک این کانسیلرها ترمیم کنید. کانسیلر استیکی برای پوشاندن لک‌ها و قسمت‌های کوچکی از پوست که تغییر رنگ ‌داده‌اند، بسیار مناسب است.

کانسیلرهای کرمی

این نوع از کانسیلرها شبیه به کانسیلرهای استیکی هستند چون کاور بسیار بالایی دارند. برای استفاده از آنها باید از براش استفاده کنید چون به خاطر پیگمنت بالایی که دارند سنگین به نظر می‌رسند.

کانسیلرهای مدادی

این نوع از کانسیلرها به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای پوشاندن لک‌های ریز می‌توانید از آن استفاده کنید. یکی از کاربردهای این کانسیلر، مشخص کردن و تمیز کردن بالای ابرو است.

چطور و کجا از کانسیلر استفاده کنیم؟

کانسیلر یک محصول آرایشی مفید و کارآمد است که می‌تواند نقش مهمی در زیباتر شدن چهره و آرایش شما داشته باشد. البته کانسیلر هم مثل هر لوازم آرایش دیگری، زمانی بهترین عملکرد را دارد که بدانید کجا و چطور از آن استفاده کنید. بیشتر افراد از کانسیلر برای پوشاندن تیرگی زیر چشم استفاده می‌کنند. اگر تمام فوت و فن‌های استفاده از کانسیلر را بدانید، به بهترین شکل می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید.

به اندازه کافی از کانسیلر استفاده کنید

شاید فکر کنید که هر چقدر بیشتر از کانسیلر استفاده کنید، بهتر و بیشتر می‌توانید لکه‌های صورت را بپوشانید. ولی این یک باور اشتباه در مورد کاربرد کانسیلر است. وقتی از این محصول، بیش از اندازه استفاده کنید، ناخودآگاه توجه را به سمت مناطقی که قرار بوده بپوشانید، جلب می‌کنید. برای شروع با لایه نازکی از کانسیلر شروع کنید. ضمنا نباید همه جای صورت را با کانسیلر بپوشانید. این کار را باید با کرم پودر انجام دهید. کانسیلر را فقط روی نقاطی از پوست که تغییر رنگ دارد، قرار دهید.

اول از کرم پودر و بعد از کانسیلر استفاده کنید

یکی از بزرگترین اشتباهات آرایشی که بسیاری از افراد حتی کسانی که ادعا می‌کنند حرفه‌ای هستند، در مورد استفاده از کانسیلر انجام می‌دهند این است که ابتدا از کانسیلر و بعد از کرم پودر استفاده می‌کنند. همیشه ابتدا کرم پودر بزنید و بعد از کانسیلر استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که روتین آرایشی شما، طبق اصول اجرا می‌شود و ترتیب استفاده از لوازم آرایشی را رعایت می‌کنید.

از کانسیلر برای تیرگی زیر چشم استفاده کنید

به دلایل مختلفی ممکن است زیر چشم‌ها تیره شود. برای پنهن کردن این تیرگی می‌توانید از کانسیلر استفاده کنید. برای این کار، از کانسیلر هلویی رنگ استفاده کنید یعنی از کانسیلرهای تصحیح‌کننده رنگ. این رنگ باعث می‌شود که رنگ تیره مایل به آبی زیر چشم، خنثی شود چون در چرخه رنگ، این دو رنگ در مقابل هم قرار دارند و مکمل هستند. کانسیلر را به شکل مثلثی زیر چشم بزنید. با اسفنج آرایشی، این مثلث را به خوبی محو کنید.

پشت پلک را با کانسیلر زیرسازی کنید

از کانسیلر می‌توانید به عنوان پرایمری برای آرایش پلک استفاده کنید. مقداری از کانسیلر را پشت هر دو پلک خود بگذارید و آن را پخش کنید. بعد از این مرحله آرایش چشم  مثل سایه چشم و خط چشم را ادامه دهید.

لک‌ها را با دقت بپوشانید

کانسیلر برای پنهان کردن لک‌های صورت معجزه می‌کند. اگر روی پوست صورت‌تان لک و جای جوش دارید می‌توانید از کانسیلر تصحیح کننده رنگ به رنگ سبز استفاده کنید. رنگ سبز در چرخه رنگ در مقابل رنگ قرمز قرار دارد به همین دلیل استفاده از این رنگ، رنگ قرمز لک‌های صورت را خنثی می‌کند. برای گذاشتن کانسیلر روی لک‌های صورت از براش تمیز استفاده کنید. کانسیلر را مستقیما روی پوست نگذارید.

نواحی کدر صورت را با کانسیلر روشن کنید

اگر بخش‌هایی از پوست صورت شما تیره‌تر و کدرتر از قسمت‌های دیگر پوست شده، از کانسیلر برای روشن کردن این نواحی استفاده کنید. برای پنهان کردن تیرگی و کدری پوست صورت می‌توانید از کانسیلرهای تصحیح کننده رنگ به رنگ بنفش روشن استفاده کنید. یا اینکه می‌توانید از کانسیلری دو درجه روشن‌تر از پوست خود استفاده کنید.

اطراف ابرو را با کانسیلر مشخص کنید

برای اینکه ابروهای شما پرپشت‌تر و زیباتر به نظر برسد می‌توانید با کانسلیر آن را واضح‌تر نشان دهید. دور ابرو به خصوص زیر آن را با کانسیلر بپوشانید و از براش مناسب برای محو کردن آن استفاده کنید تا لبه‌های آن تیز و غیرطبیعی به نظر نرسد. از یک براش کوچک برای این کار استفاده کنید و حتما آن را به خوبی محو کنید تا کاملا یکسدت شود و حاشیه آن مشخص نباشد.

صورت خود را کانتور کنید

 با کانسیلر می‌توانید صوت خود را کانتور کنید و گونه‌های خود را برجسته‌تر نشان دهید. برای این کار باید کانسلیری انتخاب کنید که دو درجه از پوست خودتان تیره‌تر باشد. برای این منظور از کانسیلر دو طرف بینی، زیر گونه‌ها، روی شقیقه و به موازات خط چانه استفاده کنید. با یک اسفنج آرایشی آن را کاملا محو کنید.

چند اشتباه در استفاده از کانسیلر

کانسیلر یکی از محصولات آرایشی پرطرفدار است. این محصول به خاطر ویژگی خاصی که دارد، مورد توجه قرار گرفته است. مهم‌ترین مزیت کانسیلر این است که بسیاری از لک‌ها و قسمت‌های تغییر رنگ داده پوست را می‌پوشاند و پوستی یکدست از نظر رنگ، در اختیار شما می‌گذارد تا آرایش خود را کامل کنید. ولی ذکر این نکته هم ضروری است که اگر از این محصول به درستی استفاده نکنید، ممکن است نتیجه مطلوب را نگیرید. در ادامه مهم‌ترین اشتباهات رایج در استفاده از کانسیلر را عنوان می‌کنیم.

امتحان نکردن رنگ

انتخاب رنگ کانسیلر بسیار مهم است. موقع خرید باید حتما رنگ کانسیلر را روی صورت امتحان کنید. خوشبختانه این روزها فروشگاه‌های لوازم آرایشی، تستر محصولات را در اختیار شما می‌کذارند تا بتوانید انتخابی صحیح‌تر داشته باشید. اگر محصول مورد نظر شما بسته‌بندی‌های کوچک برای تست دارد می‌توانید ابتدا مقدار کمتری از آن بخرید و بعد از اینکه مدتی از آن استفاده کردید و از رنگ و نوع آن اطمینان پیدا کردید، بسته‌بندی‌های بزرگتری برای خود تهیه کنید.

صرف نظر کردن از پرایمر

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که با استفاده از کانسیلر نیازی به پرایمر نیست. ولی اگر می‌خواهید آرایشی یکدست و زیبا و بادوام داشته باشید، نباید از پرایمر صرف نظر کنید. پرایمر باعث می‌شود که بومی یکدست و مسطح برای نقاشی کردن داشته باشید. ولی کانسیلر، لک‌ها و تیرگی‌ها را می‌پوشاند. این دو محصول، کاربرد متفاوتی دارند و نباید به جای هم استفاده شوند.

استفاده از رنگ نادرست

خوشبختانه تولیدکنندگان محصولات آرایشی متوجه شده‌اند که برای هر فردی، رنگ خاصی مناسب است. به همین دلیل اکثر محصولات آرایشی، در رنگ‌های بسیار متنوعی پیدا می‌شوند و شانس اینکه بتوانید رنگ مناسب خود را پیدا کنید، بسیار زیاد است. اگر از کانسیلری استفاده کنید که از پوست شما خیلی روشن‌تر باشد، باعث واضح‌تر شدن قسمت‌هایی می‌شود که می‌خواهید بپوشانید و اگر از کانسیلر تیره‌تر استفاده کنید، لک‌ها و تیرگی‌ها را بدتر می‌کنید. پس در انتخاب رنگ کانسیلر دقت کنید.

استفاده از فقط یک رنگ کانسیلر

هر قسمت از پوست صورت شما نیاز متفاوتی دارد. از کانسیلری که برای پوشاندن تیرگی زیر چشم استفاده کرده‌اید نمی‌توانید برای پوشاندن قرمزی صورت هم استفاده کنید. چون رنگ لک‌های صورت با هم متفاوت است و رنگ خود پوست هم در قسمت‌های مختلف آن، اندکی تفاوت دارد. پس، حداقل به دو رنگ کانسیلر در کیف آرایش خود نیاز دارید.

انتخاب کانسیلر اشتباه با توجه به نوع پوست

همیشه در خرید لوازم آرایشی باید نوع پوست خود را در نظر بگیرید. در مورد خرید کانسیلر هم این قانون وجود دارد. اگر پوست چرب دارید نباید کانسلیرهای براق‌کننده بخرید. باید به دنبال کانسیلرهایی باشید که سبک‌تر هستند، بدون چربی هستند و ظاهری مات ایجاد می‌کنند. افرادی که پوست چرب دارند باید از کانسیلرهای حاوی مرطوب‌کننده استفاده کنند.

در مجموع، کانسیلر یکی از لوازم آرایشی پرکاربرد و پرطرفدار است. اگر به درستی از آن استفاده کنید، نقش مهمی در پنهان کردن لک‌های صورت دارد.

منبع: insider

ارسال نظر

شما اجازه ثبت نام ندارید

Reset Password