آدرس : تهران،میرداماد،پلاک 6

تلفن : 22909846-021

سالن زیبایی دترلند

ناخن های زیبا

ناخن‌ها نقش زیادی در زیبایی دست دارند. ناخن سالم نشان دهنده بدن سالم است. برای اینکه ناخن‌هایی سالم و زیبا داشته باشید، باید عوامل موثر در رشد ناخن را بشناسید.

ناخن یکی از ارگان‌های بدن است که به خوبی می‌تواند از وضعیت سلامت بدن به ما آگاهی دهد. ناخن‌های محکم و سالم و زیبا، نشانه سلامت بدن و بیانگر این نکته است که رژیم غذایی متعادل و سالمی دارید. شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که چرا ناخن هایمان خوب رشد نمی کنند؟ رشد ناخن به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل رژیم غذایی و برخی عادات و سبک زندگی ما است. عده‌ای دوست دارند رشد ناخن‌های خود را سریع تر کنند. هیچ راه علمی برای افزایش سرعت رشد ناخن وجود دارد. ولی اگر حس می‌کنید که رشد ناخن‌های شما غیرطبیعی شده و بسیار کندتر از حد معمول است، می‌توانید با تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی، شرایط آن را بهتر کنید.

داشتن ناخن‌های بلند، سالم و محکم، تاثیر زیادی در زیبایی دست دارد. البته تنها فایده ناخن سالم و محکم، فقط برای زیبایی نیست. ناخن‌ها در واقع محافظی برای انگشتان دست هستند. طبق نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، میانگین رشد ناخن ماهی حدودا ۳ و نیم میلیمتر است. در ادامه عوامل موثر بر رشد ناخن را معرفی می‌کنیم که باعث می‌شوند ناخن‌هایی سالم و زیبا داشته باشید.

عوامل موثر در رشد ناخن ها

جلوگیری از خشکی پوست و درمان آن

مرطوب نگه داشتن دست و ناخن ها باعث می‌شود که رشد سریع‌تری داشته باشند. پوست خشک همیشه نشان‌دهنده این است که ناخن‌های خشکی هم دارید. پوست خیلی خشک بیشتر در معرض آسیب دیدن، ترک خوردن و خونریزی قرار دارد و ناخن را در معرض انواع عفونت های باکتریایی و قارچی قرار می‌دهد. وقتی پوست اطراف ناخن و قالب آن خشک باشد می‌تواند به ناخن‌ها هم آسیب بزند. برای پیشگیری از خشک شدن پوست، دست‌ها و ناخن‌ها را مرطوب کنید به خصوص در ماه های زمستانی و بعد از هر بار شستن دست ها از لوسیون و کرم مناسب استفاده کنید. افرادی که اگزما دارند باید از کرم‌های مخصوص اگزما که آب رسانی قوی دارند، استفاده کنند.

خشک نگه داشتن ناخن‌ها

قرار داشتن برای مدت‌های طولانی در معرض آب، ناخن‌ها را ضعیف و شکننده می‌کند. این کار باعث می‌شود که ناخن‌ها به مرور نرم شوند و استحکام خود را از دست بدهند. بعد از شنا و بعد از حمام، حتما ناخن‌های خود را کاملا خشک کنید. وقتی مشغول شستن ظرف، لباس یا تمیزکاری منزل هستید، حتما از دستکش استفاده کنید. با استفاده از دستکش، رطوبت و مواد شوینده مضر، آسیبی به ناخن‌هایتان نمی‌زند.

سوهان کشیدن و مراقبت از ناخن

مرتب کردن ناخن‌ها و سوهان کشیدن به طوری که گرد یا مربعی شوند، باعث می شود که ناخن‌ها سالم تر باقی بمانند و زود در معرض شکسته شدن قرار نگیرند. مراقبت از ناخن شامل اجتناب از جویدن ناخن و کندن گوشه‌های آن هم می‌شود. شکستن ناخن، جویدن و کندن کناره‌های آن، همگی تاثیر بدی روی رشد ناخن دارند.

ماساژ دادن انگشت‌ها

برخی بیماری‌های زمینه‌ای مثلا دیابت، باعث کاهش گردش خون زیر ناخن می‌شود و در نتیجه باعث ضعیف شدن و کند شدن سرعت رشد ناخن می‌شود. البته این مشکل بیشتر ناخن‌های پا را درگیر می‌کند. ولی در مجموع ماساژ آرام انگشت‌ها باعث می‌شود که جریان خون در زیر ناخن به حرکت دربیاید و ناخن‌ها رشد بهتری داشته باشند.

محافظت از کوتیکول‌ها

کوتیکول ها تکه‌های باریکی از پوست هستند که از قالب یا بستر ناخن محافظت می‌کنند. اگر آنها را زیاد کوتاه کنید، بستر ناخن در معرض آسیب قرار می‌گیرد. این مشکل باعث ایجاد عفونت و خطرات زیادی برای ناخن می‌شود. به طور مرتب کوتیکول ناخن را با کرم مناسب یا روغن‌های مخصوص کوتیکول مرطوب و چرب کنید و آنها را نکنید.

هوشیار بودن در انجام مانیکور

برخی از سالن‌های زیبایی که کار مانیکور انجام می‌دهند، ممکن است باعث ایجاد عفونت در ناخن شوند. تکنینک‌های تهاجمی مانیکور مثلا برداشتن مقدار زیادی از کوتیکول باعث می‌شود که باکتری‌ها به راحتی راه ورود به بستر ناخن پیدا کنند. این رویه به مرور باعث ضعیف شدن ناخن‌ها می‌شود. برای انجام مانیکور وسایل شخصی خود را به سالن ببرید یا مطمئن شوید که سالن از وسایل تمیز و ضدعفونی شده استفاده می‌کند. به این ترتیب ریسک ابتلا به عفونت کاهش پیدا می‌کند. اگر فرایند مانیکور باعث ایجاد درد در ناخن‌های شما می‌شود، از تکنیسین بخواهید تا کارش را متوقف کند. مانیکور اصلا نباید دردناک باشد.

اجتناب از مصرف پاک کننده‌های ناملایم لاک

برای پاک کردن لاک ناخن از پاک‌کننده‌های حاوی استون استفاده نکنید. این پاک‌کننده‌ها باعث خشک شدن و ضعیف شدن ناخن‌ها می‌شوند. از لاک‌هایی که برای پاک شدن حتما به استون نیاز دارند، استفاده نکنید. ولی اگر استون تنها انتخاب شما است، مطمئن شوید که از آن زیاد استفاده نمی‌کنید. بعد از استفاده از آن حتما ناخن و کوتیکول را چرب و مرطوب کنید.

درمان بیماری‌های زمینه‌ای

برخی از بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند روی شرایط پوست و رشد ناخن تاثیر منفی بگذارد. مثل پسوریازیس و دیابت از جمله این بیماری‌ها است. هر کسی که دچار این بیماری‌های زمینه‌ای است باید به پزشک مراجعه کند. پیروی کردن از دستورات و تجویزهای پزشک، شرایط پوست و ناخن را بهبود می‌بخشد. اگر علايم شما به مرور زمان بدتر می‌شود، حتما باید با پزشک در ارتباط باشید.

رژیم غذایی و رشد ناخن

ناخن هم مثل سایر اندام‌های بدن برای اینکه رشد طبیعی داشته باشد و محکم و سالم باشد به یک رژیم غذایی معتدل و سالم نیاز دارد. رژیم غذایی سالم و متنوع شامل پروتئین، آب، میوه ها و سبزیجات و تنوع قابل ملاحظه‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. افرادی که آهن کافی دریافت نمی‌کنند ناخن‌هایی خشک و شکننده دارند. برخی تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند شرایط ناخن‌ها را بهتر کند و آنها را محکم و سالم کند و بر رشد ناخن ها تاثیر مثبتی داشته باشد.

کلسیم

برخی از مکمل‌های ناخن که در داروخانه ها بدون تجویز پزشک عرضه می‌شوند، حاوی کلسیم هستند. تحقیقات نشان داده است کسانی که دچار پوکی استخوان هستند ممکن است تغییراتی را هم در رشد ناخن های خود تجربه کنند. پوکی استخوان مشکلی است که باعث شکستن راحت استخوان‌ها می‌شود و ناشی از کمبود کلسیم یا کمبود ویتامین D است. البته تحقیقات برای اثبات این مطلب که کلسیم برای استحکام ناخن‌ها مفید است، هنوز کافی نیست. اگر در رژیم غذایی خود کلسیم به اندازه کافی وجود ندارد، مکمل‌های کلسیم را مصرف کنید که حاوی ویتامین D باشند.

پروتئین

ناخن‌ها از پروتئین ساخته شده‌اند وبه همین دلیل اکثر افراد فکر می‌کنند که مصرف کم پروتئین روی رشد ناخن تاثیر منفی دارد. یک تحقیق که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، نشان داد که ارتباطی بین سلامت ناخن و برخی آمینواسیدهای موسوم به کلاژن وجود دارد که این آمینواسیدها در پروتئین یافت می‌شوند. برای افزایش پروتئین در رژیم غذایی خود، از موادی چون تخم مرغ، مرغ یا بوقلمون، گوشت گوساله و ماهی استفاده کنید. منابع گیاهی پروتئین عبارت‌اند از عدس، بادام زمینی و انواع آجیل‌ها و مغزها و محصولات لبنی مثل شیر و پنیر.

بیوتین

بیوتین یک ویتامین ب کمپلکس است که رشد ناخن و موهای سالم را تقویت می‌کند. همچنین باعث افزایش اسحکام ناخن‌ها می‌شود و از شکسته شدن آنها جلوگیری می‌کند. البته شواهد کمی وجود دارد که ثابت می‌کنند بیوتین می‌تواند رشد ناخن را سریع‌تر کند. البته وقتی صحبت از بهبود وضعیت سلامتی ناخن‌ها می‌شود، بهتر است که تمرکز اصلی شما روی کاهش آسیب‌ها باشد نه رشد سریع ناخن. رژیم غذایی معتدل، وضعیت سلامتی مو و ناخن را بهبود می‌بخشد.

رازهایی در مورد رشد ناخن

بافت ناخن زمانی که به حدی می‌رسد که بتوانید روی آن را لاک بزنید، در واقع یک بافت مرده است. پس لاک زدن روی رشد آن تاثیری ندارد. همچنین برخی معتقد‌اند که استفاده از ویتامین‌ها مستقیم روی ناخن می‌تواند در رشد آن موثر باشد. این باور حقیقت ندارد. البته استفاده از این ویتامین‌ها شاید بتواند در اسحکام ناخن نقشی ایفا کند ولی بر رشد آن تاثیری ندارد. در واقع در بهترین حالت فقط از شکسته شدن ناخن‌ها جلوگیری می‌کند.

هیچ پولیش ناخنی چه پودری باشد چه ژله‌ای نمی‌تواند سلامتی ناخن را ارتقاء دهد. در واقع برخی محصولات به خصوص آنهایی که برای ریمو کردن آنها به تکنیک‌های تهاجمی نیاز است، نه تنها فایده‌ای برای ناخن ندارند بلکه برای سلامت ناخن بسیار مضر هستند. استون موجود در پاک کننده‌های لاک هم می‌تواند ناخن‌ها را ضعیف کند هرچند که خود لاک باعث می‌شود ناخن‌هایتان سالم و محکم به نظر برسند.

با در نظر گرفتن عوامل موثر بر رشد ناخن می‌توانید به طور صحیحی از ناخن‌های خود مراقبت کنید تا ناخن‌هایی سالم و محکم داشته باشید. ناخن‌های سالم، زیباتر هستند و بر زیبایی دستان شما تاثیری قابل توجه دارند.

منبع: medicalnewstoda

ارسال نظر

شما اجازه ثبت نام ندارید

Reset Password