آدرس : تهران،میرداماد،پلاک 6

تلفن : 22909846-021

سالن زیبایی دترلند

تتو دست

تاتو کردن اخیرا محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اگر در حال تصمیم‌گیری برای تاتو هستید و برای انجام آن شک دارید، این مطلب به شما کمک می‌کند که مزایا و معایب تاتو را بشناسید و بهتر تصمیم بگیرید.

افراد به دلایل مختلفی روی پوست خود طرح‌های مختلف را تاتو می‌کنند. مانند طراحی با حنا روی بدن، تاتو نیز اخیرا برای تزیین و آرایش، رواج زیادی پیدا کرده است و فقط به کشیدن طرح‌های خاص روی قسمت‌هایی از پوست محدود نمی‌شود. بسیاری از افراد برای داشتن آرایش دائمی، از تاتو استفاده می‌کنند.

تاتو تنوع زیادی پیدا کرده است. قبلا فقط طرح‌های سیاه رنگ را می دید ولی این روزها طرح‌های متنوعی با چندین رنگ تاتو می‌شود. اگر از علاقه‌مندان به تاتو باشید، چه به عنوان آرایش دائمی چه برای ایجاد طرح‌های کوچک و جذاب روی قسمت‌های مختلف بدن، در هر صورت ممکن است به این فکر کرده باشید که آیا تاتو می‌تواند برای من مضر باشد؟ اگر در مورد مزایا و معایب تاتو کنجکاو هستید، این مطلب را دنبال کنید. در این مقاله قصد داریم به مهم ترین نکاتی که باید قبل از تتوی بدن بدانید، بپردازیم.

مزایای تاتو

چندین سال پیش تاتو مخصوص افراد خاص وقشر خاصی بود و هر کسی خالکوبی نمی‌کرد. اما امروزه تاتو کاربردهای مختلفی دارد. عده‌ای از تاتو برای ایجاد طرح‌های جذاب روی پوست استفده می‌کنند و عده‌ای دیگر آن را به عنوان آرایش دائمی در نظر می‌گیرند که این مورد دوم رواج زیادی پیدا کرده است. تاتو اگر به عنوان یک تکنیک آرایشی مورد استفاده قرار بگیرد یا در حد تعادل استفاده شود، می‌تواند مزایایی داشته باشد.

دائمی بودن یکی از مزیت‌های تاتو و در عین حال یکی از معایب آن است. مثلا اگر مشکلاتی در ابروی خود داشته باشید با تاتو می‌توانید آن را برای همیشه حل کنید. با تاتو می‌توانید تاریخ خاص، رویداد خاص یا فرد خاصی را برای همیشه روی قسمتی از پوست بدن‌تان ثبت کنید.

زیبایی یکی دیگر از مزایای تاتو است. اگر طرح‌های خوبی انتخاب کنید و کار تاتو را به دست افراد ماهر بسپارید می‌توانید از داشتن تاتویی زیبا لذت ببرید که می‌تواند زیبایی شما را دو چندان کند. طرح‌های جدید و مینیمال تاتو می‌توانند روحیه و طرز تفکر شما را نشان دهند. البته دقت کنید که زیاده‌روی در تاتو چندان زیبا نیست. ولی اگر در حد اعتدال باشد می‌تواند جذاب و متنوع باشد.

معایب تاتو

تاتو با تزریق رنگ مخصوص زیر پوست انجام می‌شود به همین دلیل می‌تواند خطرات و آسیب‌های فراوانی داشته باشد. غیر از آسیب‌های فیزیکی، از برخی جنبه‌های دیگر، معایب تاتو قابل بررسی است که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم.

دائمی بودن

بله. دائمی بودن هم می‌تواند یک مزیت باشد و هم یک ایراد بزرگ تاتو. اگر از تاتو کردن پشیمان شوید یا طرحی که می‌خواستید آن طور که باید درنیامده، دیگر نمی‌توانید کاری کنید. پاک کردن تاتو فرایندی بسیار پرهزینه و درناک است و معمولا نتیجه دلخواهی ندارد. گر از آن دسته افرادی هستید که زود تغییر عقیده می‌دهند و زود از چیزی خسته می‌شوند، فکر تاتو کردن را از سرتان بیرون کنید. به خصوص اگر تاتو را به یاد فردی در زندگی خود روی دست‌تان زده باشید و آن فرد از زندگی شما بیرون رفته باشد، تا ابد باید با خاطراتش سر کنید! دائمی بودن تاتو یعنی قبل از انجام آن باید حسابی فکر کنید.

کیفیت غیرقابل اطمینان

هنرمندانی که کار تاتو انجام می‌دهند، مثل هر کار دیگری، تجربه و مهارت متفاوتی دارند. هم هنرمندان خوب داریم و هم هنرمندان بد. برای اینکه کار تاتو را به کسی بسپارید باید قبلا تحقیق کنید و بهترین نفر را انتخاب کنید. تاتوی دیگران را ببینید و اگر از نتیجه کار راضی هستید، از تاتوکار آنها استفاده کنید. ولی در مجموع، این کار نتیجه‌ای نامعلوم دارد. ممکن است آن چه که در نهایت تحویل می‌گیرید با آنچه که در نظر داشتید متفاوت باشد. به همین دلیل ممکن است در نهایت حسابی ناامید و حتی پشیمان شوید. بهترین کار این است که قبل از انتخاب سالن یا فرد مربوطه برای اجرای تاتو تحقیق کنید ولی به طور صددرصد به نتیجه کار اطمینان نکنید.

آسیب به سلامت بدن

یکی از مهم‌ترین ضررهایی که تاتو برایتان به دنبال دارد این است که ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای سلامتی داشته باشد. برخی جوهرهای مخصوص تاتو، واکنش‌های آلرژیک در افراد ایجاد می‌کنند. حتی اگر سالن مجهز و تمیز و دارای مجوز انتخاب کنید و از وسایل و تجهیزات کاملا تمیز و بهداشتی استفاده شود، باز هم ممکن است در معرض خطر قرار بگیرید. خطر ابتلا به عفونت‌های باکتریایی و ویروسی در تاتو زیاد است. غیر از این، احتمال حساسیت به جوهر تاتو را نیز باید در نظر بگیرید. به غیر از فرایند تاتو، اگر مراقبت‌های بعد از تاتو را هم جدی نگیرید ممکن است باز هم احتمال بروز عفونت وجود داشته باشد.

محدودیت شغلی

تاتو در قسمت‌هایی از پوست که کاملا واضح باشد، ممکن است روی آینده شغلی شما هم تاثیر بگذارد. داشتن طرح‌های عجیب و غریب روی صورت یا هر قسمتی که از بیرون قابل مشاهده است، ممکن است تاثیر منفی روی پذیرش شما برای موقعیت‌های شغلی مختلف بگذارد. البته اگر طرح‌های ریز تاتو داشته باشید یا تاتو در جایی باشد که قابل دیدن نباشد، از این بابت مشکلی پیدا نمی‌کنید.

نکاتی که قبل از اجرای تاتو باید بدانید

با وجود مزایا و معایب تاتو اگر مصمم هستید که حتما این کار را انجام دهید، نکاتی است که حتما باید در نظر بگیرید. قبل از تاتو این چند مرحله را در نظر بگیرید:

ابتدا از طرح‌های کوچک شروع کنید. اگر اولین بار است که تاتو می‌کنید، از طرح‌های کوچک شروع کنید و اگر از اولی راضی بودید، طرح‌های بعدی را امتحان کنید. همیشه یادتان باشد که فرصت برای تاتوهای رنگی‌تر و بزرگتر و شلوغ‌تر وجود دارد. پس عجله نکنید و با طرح‌های کوچک شروع کنید.

با توجه به قیمت، تصمیم‌گیری نکنید. تاتو کردن کاری نیست که بخواهید برای آن سخت‌گیری نکنید. باید در انتخاب سالن و هنرمند تاتو بسیار دقت کنید. اگر انتخاب بهترین سالن و بهترین تاتوکار برایتان هزینه زیادی دارد، مطمئن باشید که ارزش هزینه کردن دارد.

برای تاتو کردن عجله کنید. طرح مورد نظرتان را از قبل انتخاب کنید و حتما برای جای آن برنامه‌ریزی کنید. موقع انتخاب مکان تاتو در نظر داشته باشید که پوست قسمت‌هایی از بدن بسیار حساس‌تر از سایر نقاط است. به همین دلیل باید بدانید که کجا را برای تاتو انتخاب می‌کنید و جایی نباشد که دچار آسیب‌های جدی برای سلامتی شما شود.

آستانه درد خود را اندازه بگیرید. اگر به درد حساس هستید باید این نکته را از قبل بدانید که خالکوبی کردن خصوصا در قسمت‌های حساس پوست می‌تواند فرایندی دردناک باشد که همه توانایی تحمل آن را ندارند.

بعد از انجام تاتو، مراقبت های بعد از تاتوی بدن را جدی بگیرید. اگر از تاتو مراقبت نکنید، به خصوص در روزهای اول بعد از اجرای تاتو، ممکن است در معرض ابتلا به انواع عفونت‌های باکتریایی و ویروسی قرار بگیرید. برای کاهش التهاب و سایر آسیب‌‌های ناشی از زخم، مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

پوست خود را برای تاتو آماده کنید. قسمتی از پوست که قرار است تاتو روی آن انجام شود باید کاملا سالم باشد. تاتو کردن روی پوستی که دچار آفتاب‌ سوختگی شده یا مبتلا به انواع مشکلات پوستی است، توصیه نمی‌شود و آسیب‌های جدی برای سلامتی شما به دنبال دارد.

خطرات تاتو را بشناسید

یکی از مهم‌ترین معایب تاتو آسیب‌هایی است که برای سلامت افراد به دنبال دارد. قبل از تاتو باید این خطرات بشناسید. و نکاتی را رعایت کنید.

زمانی که بیمار هستید تاتو نکنید. بدن شما باید کاملا روی درمان و ترمیم پوست تاتو شده تمرکز داشته باشد و اگر بیمار باشید ممکن است پوست شما به کندی ترمیم شود یا حتی هرگز به درستی روند ترمیم را طی نکند. به همین دلیل برای پیشگیری از بسیاری از مشکلات، حتما زمانی که کاملا سالم هستید برای تاتو اقدام کنید.

پوست شما بزرگترین ارگان بدن است. وقتی روی پوست تاتو انجام می‌دهید، آن را باز و مستعد ورود بسیاری از مشکلات می‌کنید که نتایج زیر را ممکن است به دنبال داشته باشد:

  • واکنش‌های آلرژیک: برخی از افراد به رنگ‌ها و جوهرهای مخصوص تاتو حساسیت دارند و استفاده از آنها باعث ایجاد راش یا ضایعات پوستی می‌شود حتی سال‌ها بعد از انجام تاتو.
  • عفونت‌های پوستی
  • ایجاد گرانولوم یا جوانه‌های گوشتی در اطراف ناحیه تاتو شده
  • انتقال بیماری‌های خونی: این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که از سوزن‌های آلوده به خون استفاده شود. کزاز، هپاتیت بی و هپاتیت سی از مهم‌ترین و شدیدترین بیماری‌هایی هستند که از راه خون انتقال می‌یابند.

نکات تکمیلی که در مورد تاتو باید بدانید

پاک کردن تاتو یک فرایند گران‌قیمت و نیازمند زمان است و همیشه هم نتیجه مطلوبی ندارد. به همین دلیل است که قبل از انجام تاتو باید خوب در مورد آن فکر کنید.

افراد زیادی این روزها کار اجرای تاتو را انجام می‌دهند. بسیاری از آنها ممکن است برای این کار مجوز نداشته باشند و در محیط‌های غیررسمی و بدون مجوز مثلا در خانه اقدام به انجام این کار کنند. هرگز به سراغ این افراد نروید و کار خود را به دست متخصصان بسپارید. جایی که برای اجرای تاتو انتخاب می‌کنید باید دارای مجوزهای آرایشی و بهداشتی لازم باشد. باید از وسایل وتجهیزات تمیز و یک‌بار مصرف استفاده کند. اگر به این نکات دقت نکنید ممکن است خودتان را در معرض ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مثل ایدز قرار دهید.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که پیگمنت‌های مورد استفاده در جوهر تاتو ممکن است به غدد لنفاوی فرد منتقل شوند. غدد لنفاوی یکی از مهم ترین ارگان‌های بدن هستند که به نابودی میکروب‌ها و مبارزه با عفونت‌ها می‌پردازند.

بعضی از جوهرهای تاتو حاوی فلزاتی مثل آیرون اکسید هستند که ممکن است با میدان‌های مغناطیسی دستگاه‌های MRI تداخل پیدا کند و باعث ایجاد ورم و سوختگی در ناحیه تاتو شده شوند.

منبع: oureverydaylife

ارسال نظر

شما اجازه ثبت نام ندارید

Reset Password